Sunday, 26.June.2022, 04.52
Welcome Guest

Gjakova

Transferi me i ri i Romes ( JULIO BABTISTA ) - Forumi

[ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
  • Page 1 of 1
  • 1
Forumi » Të ndryshme » Futbolli » Transferi me i ri i Romes ( JULIO BABTISTA )
Transferi me i ri i Romes ( JULIO BABTISTA )
TrimyDate: Monday, 11.August.2008, 19.59 | Message # 1
Antarë
Group: Antar
Messages: 5
Status: Jasht Linje
Julio Baptista

Mirësevjen lojtari më i ri i AS ROMA-së .Ish antari i Real Madrid ,Julio Baptista 26 vjeçari i lindur në Sao Paulo në Brasil është transferi më i ri i Romës për sezonin 2008/09.

Emri: Julio Baptista
Pozita: Sulmues/mesfushorë
Vendlindja: Sao Paulo (Brasil)
Data e lindjes: 01/10/1921
Gjatësia: 183 cm
Numri: ??
Nofka : La Bastia (Bisha)

Kariera :
Julio Baptista karierën e filloi në vendlindjen e tij në Sao Paulo në moshën 19 vjeçare ku debutoi në vitin 2000.Ai për 3 vite sa ishte lojtar i Sao Paulo-së për 73 paraqitje shënoi 10 golla ,edhe pse luante si mesfushorë i avansuar.Me 6 Gushtë të vitit 2000 ai kaloi te Sevilla me dëshpërblim 2 milion euro.Vlen të përmendet se në Sevill luante si qendër sulmues dhe për 63 paraqitje shënoi 38 golla vetëm në La Liga ,e në përgjithsi ai ka pasur rreth 81 paraqitje dhe më shumë se 50 golla.Ai në vitin 20006 ,kaloj te Real Madrid për një shumë rreth 25 milion euro ,dhe si lojtarë i Realit ai u paraqit 59 herë duke shënuar 11 golla.Pas rezultateve jo të mira te Madrilenët ,ata e huazun te Arsenal për një sezon ku për Arsenalin në Premier Lig shënoi 3 gola për 24 ndeshje ,pa e harruar edhe 4 golëshin rekord që mban në FA Cup kundër L'pool.Pas ardhjes në panikën e Realit ,Bern Shuster u bë edhe rikthimi i Baptistës në radhët e Realit.Baptista në sezonin 2007/08 shënoi golën e kualifikimit me Realin kundër Lacios ,si dhe vlen të permendet edhe gola e El Clasikos që Realin e bënte fitus në Bernabeo pas 24 vitesh.

Kalimi te Roma :
Edhe njëherë punët Madrid-Roma shkuan si është më së miri.Pas kalimeve të Samuel ,Cassano te Real si dhe Cicinjo te Roma ,Baptista ishte lojtari tjetër që gjetën akordin këto dy ekipe.Baptista zyrtarisht do të kaloj te Roma me datën 11/08/08 ku edhe pritet t'i kaloi testet mjeksore.Baptista në Romë pritet t'i përfitoj një ofert vjetore 2,5 milion plus premiat ,ndërsa dëshpërblimin e tij Roma do t'ia paguaj Realit 10+2 milion në rast se tregon performancë të mirë lojtari si dhe arrin të kualifikohet për Ligën e Kampionëve për dy vitet e ardhshme.Baptista i'u bashkua kolonis Selesao te Roma ,ku bashkëvendas të tij janë Arthur ,Doni ,Cicinjo ,Juan ,Taddei.

 
Forumi » Të ndryshme » Futbolli » Transferi me i ri i Romes ( JULIO BABTISTA )
  • Page 1 of 1
  • 1
Search:

Login form
Site friends

 
Statistics
Our poll
Rate my site
Total of answers: 68
Copyright MyCorp © 2022 | Hosted by uCoz