Sunday, 25.February.2024, 17.13
Welcome Guest

Gjakova

HP rrit fitimin për 14 për qind

Prodhuesi më i madh botëror i kompjuterëve personal, Hewlett-Packard, në tremujorin e afarizmit për këtë vit ka shënuar rritje prej rreth 14 për qind.


Nga HP është njoftuar se fitimi është rritur më së shumti për shkak të hyrjeve ndërkombëtare nga shitja dhe kërkesa e madhe për laptopë. Tremujori, i cili ka përfunduar me 31 korrik, është rritur për neto profit të HP-së për 2.03 miliardë dollarë derisa para një viti ky profit ka qenë 1.87 miliardë.

Shitja është rritur për dhjetë për qind, në 28 miliardë dollarë, derisa pesë për qind kompania ia vesh lëkundjes së kurseve valutore. Kërkesa evropiane është rritur për 16 për qind, në 11.2 miliardë dollarë derisa përfitimi nga Lindja është rritur për 14 për qind, respektivisht, 5.2 miliardë.

Fitimin më të vogël HP-së ia kanë sjellë Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku është shënuar rritje prej 4 për qind (11.6 miliardë dollarë).

Nëse shihet nga pikëpamja globale, fitimi ... Read more »
Views: 35714 | Added by: FooSe | Date: 22.August.2008 | Comments (51)

Format e ndryshme të pornografisë në internet janë jashtëzakonisht të popullarizuara në mesin e përdoruesve në mbarë botën, andaj nuk na çudit aspak fakti që versioni i ardhshëm i shfletuesit Internet Explorer gjoja do të ketë opsionin i cili do të mundësojë shfletim pa rrezik të këtyre faqeve.

'Shfletim privat’, në mesin e përdoruesve i njohur si 'porno mod', është opsion i cili kur të aktivizohet në mënyrë automatike fshin faqet e vizituara të internetit, largon gjurmët e shkarkimit të çfarëdo materialeve, nuk mban mend fjalët e futura brenda makinës së kërkimit të internetit, prandaj përdoruesi në kompjuterin të cilin e përdorë nuk lë asnjë gjurmë të mundshme të atij shfletimi dhe veseve të veta.

Shfletuesi Safari nga Apple veçmë e ka këtë opsion që disa vite, derisa Mozilla nuk e ka parë të nevojshme ta integrojë atë në Firefox.

Sido që të jetë, bëhet fjalë ekskluzivisht për thashetheme, mirëpo aspak nuk do të çuditeshim nëse në taborin e Microsoftit do të vend ... Read more »
Views: 1693 | Added by: FooSe | Date: 22.August.2008 | Comments (1)

Deri tani në web kërkuesit nuk kemi hasur mundësinë e dekodimit të video dhe audio dekodimit. Kompania Mozilla po eksperimenton rreth kësaj ideje. Mozilla dëshiron që në verzionin e ri 3.1 të implementojë audio kodekun Oggvorbis Xipf.org si dhe video kodekun Ogg Theora e cila është e bazuar në open source teknologjinë të kompanisë On2. Tek Mozilla për vendosjen e një hapi të tillë janë të ndarë në dysh, a do të ketë sukses kompania me një hap të tillë para vendimit që të sillen karakteristika të reja.

Views: 1587 | Added by: TheEnd | Date: 11.August.2008 | Comments (1)

Login form
News calendar
«  February 2024  »
SuMoTuWeThFrSa
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829
Search
Site friends

 
Statistics

Total online: 1
Guests: 1
Users: 0
Our poll
Rate my site
Total of answers: 68
Copyright MyCorp © 2024 | Hosted by uCoz